Burun Kırıkları

Burun çıkıntılı ve hassas bir organ olması nedeniyle sık sık travmaya maruz kalmaktadır. Özellikle spor yaralanmaları, yüz bölgesine alınan travmalar burunda ciddi kırıklara yol açabilir.

Burun kırıkları basit bir çarpmadan yüksek enerjili bir travmaya kadar değişik şekillerde ortaya çıkabilir. Yüksek enerjili travmalarda eşilik eden beyin, göğüs kafesi veya karın yaralanması olup olmadığı tespit edilmeli, hayati tehlike ortadan kalktıktan sonra burun kırıklarına müdahale edilmelidir.

Görüntüleme yöntemleri ile kemikte kırık görülmüşse redüksiyon dediğimiz burun kemiğinin yerine oturtulması işlemini takiben atel ile sabitleme uygulanabilir. Travma sonrası birkaç gün içinde bu işlem yapılmalıdır, sonrasında kemiklerin hareket ettirilmesi mümkün olmayabilir ve redüksiyon yapılamayabilir.

Erken müdahale edilsin ya da edilmesi burun kırıklarının burun şeklinde nasıl bir deformasyona neden olacağını ön görmek mümkün değildir. Genel olarak deviasyon, çökme, burun ucu düşüklüğü, burun ucu asimetrisi, burun tıkanıklığı, hava yolu problemleri oluşabilir.

Burun kırıkları sonrası oluşan deformiteler için travma sonrası 1. yıldan itibaren rinoplasti ameliyatı uygulanabilir. Kemik veya kıkırdak yapılardaki etkilenmeye bağlı olarak ameliyatın başarısı değişir, aşırı hasarlanmış kemik, eğilmiş dirençli kıkırdak varlığında tüm sorunları çözüp ideal burun şekli elde etmek mümkün olmayabilir.

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ

#kocaeliburunestetiği #kocaeliestetikcerrahi #kocaeliburuncerrahı #burunestetiğikocaeli

ÖNE ÇIKAN 
SON YAZILAR 
Henüz etiket yok.

İNSTAGRAMDAN 

TAKİP EDİN

Op.Dr.Nurgül Altuntaş 

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

 

İzmit Körfez Mah. Ankarakarayolu Cad.

No:125   İZMİT/KOCAELİ

+90 505 799 2998 

bilgi@nurgulaltuntas.com

Kocaeli'de hizmet veren  Op.Dr.Nurgül Altuntaş burun estetiği konusunda hazırladığı  bu site rinoplasti ile ilgili merak edilen konularda bilgi vermek amacıyla tasarlanmıştır. 

© 2015 Tüm hakları saklıdır. by  nurgulaltuntas

MESAJ GÖNDER