BURUN ESTETİĞİ ve ANESTEZİ

Burun estetiği düşünen kişiler genel olarak daha önce ameliyat deneyimi olmayan genç bireyler olmaktadır. Bazen ameliytahane,anestezi korkusu burun estetiği ameliyatı ile ilgili kaygıların önüne geçmektedir. Burun estetiği ile ilgili başvuran kşilerde anesteziden uyanmama, ameliyat sırasında uyanma, anestezinin etkilerinin geç geçmesi gibi korkular olabilmektedir.

Burun estetiğinde anestezi nasıl uygulanır?

Burun estetiği genel anestezi altında, uygun ameliyathane koşullarında tam teşekküllü bir hastanede uygulanması gereken bir ameliyattır. Lokal anestezi hasta ve doktor için konforsuz olmaktadır. Önceki yıllarda burun estetiği ile ilgili kötü ameliyat deneyimlerinin çoğunun lokal anestezi altında olduğu göze çarpmaktadır. Genel anestezi uzman anestezi ekibi tarafından bir takım ilaçlar verilerek uygulanır.

Burun estetiği ameliyatı sırasında uyanma olur mu?

Burun estetiği sırasında ilaçlar uygun dozlarda ve belli aralıklarla verilerek kişinin anestezi halinin devamı sağlanır. Deneyimli uzman ekipler tarafından yürütülen ameliyatlarda ameliyat sonrasında uyanma söz konusu değildir.

Burun estetiği sonrasında anesteziden uyanma nasıl olur?

Burun estetiği sonrasında anestezi ekibi rahat bir şekilde uyanmanızı sağlar. Uyanmadan hemen önce yapılan ağrı kesiciler ile uyanırken kişinin ağrı duymaması sağlanır. Kişi kendine geldikten sonra ameliyathanede bir süre takip edilir ve sonra yatağına çıkarılır.

Burun estetiği sonrasında anesteziden uyanmama riski olur mu?

Burun estetiği düşünen kişiler genel olarak genç yaş grubunda ve ek hastalıkları olmayan kişilerdir. Bu kişilerde anesteziye bağlı istenmeyen bir durum oluşma olasılığı düşüktür. Ameliyat öncesi yapılan tetkiklerde kişinin risk grubunda olup olmadığı anestezi doktoru tarafından tespit edilir ve kişi risk konusunda bilgilendirilir. Genç yaş grubunda risk çok düşüktür ve ameliyattan vazgeçecek kadar önemli değildir ancak hiçbir zaman risk sıfır da değildir. En basit bir tibbi müdahalenin bile riskler içerdiği unutulmamalıdır.

Burun estetiği sonrasında anestezi etkisi ne zaman geçer?

Burun estetiği sonrasında anestezik ilaçlar en geç 24 saat içinde vücuttan atılır bu süre içinde bulantı, kusma, baygınlık hissi görülebilir. Bunlar tamamen normaldir ve geçicidir. Anestezik ilaçlara bağlı etkilerin kişiyi rahatsız etmemesi için ilk günki izlem döneminde rahatlatıcı ilaçlar uygulanır.

Burun estetiği düşünen kişilerde ameliyathane ve anestezi ile ilgili kaygılar olabilir eğer bu kaygılar kişinin burun estetiği ile ilgili sürecini olumsuz etkiliyorsa ameliyatın ertelenmesi önerilebilir.

Op.Dr.İlgi GÜLER

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

0 505 154 46 48


ÖNE ÇIKAN 
SON YAZILAR 
Henüz etiket yok.

İNSTAGRAMDAN 

TAKİP EDİN

Op.Dr.Nurgül Altuntaş 

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

 

İzmit Körfez Mah. Ankarakarayolu Cad.

No:125   İZMİT/KOCAELİ

+90 505 799 2998 

bilgi@nurgulaltuntas.com

Kocaeli'de hizmet veren  Op.Dr.Nurgül Altuntaş burun estetiği konusunda hazırladığı  bu site rinoplasti ile ilgili merak edilen konularda bilgi vermek amacıyla tasarlanmıştır. 

© 2015 Tüm hakları saklıdır. by  nurgulaltuntas

MESAJ GÖNDER