BURUN ESTETİĞİ SONRASI MERAK EDİLENLER


famous-woman-wallpapers_1mtwhz7ap16.jpg

Burun estetiği sonrası

Burun estetiği yaptırmak isteyen kişiler ameliyatla ilgili değil ameliyat sonrası ile ilgili kaygılar taşırlar. Genel olarak ameliyat sonrası ile ilgili yakınlarından duydukları veya internetten okudukları deneyimler kafa karıştırıcı olmaktadır. Bu nedenle burun estetiği ile ilgili pekçok mit oluşmuştur.Burun estetiği ile ilgili en sık sorulan sorulardan bazılarının cevaplarını burada bulabilirsiniz.

Burun estetiği sonrası hastanede kalınır mı?

Burun estetiği sonrasında genel olarak 1gün hastanede kalmayı öneriyoruz. Aynı gün eve çıkılabilir ancak genel anestezi uygulaması yapıldığı için bir gün gözlem altında olmak önerilir.

Burun estetiği sonrası ağrı olacak mı?

Burun estetik ameliyatı sonrasında ilk gün burun çevresinde hafif sızı olabilir ancak kişinin konforunu bozacak kadar değildir ve basit ağrı kesiciler ile kontrol edilebilir.Birkaç gün bu sızı devam edebilir.

Burun estetiği sonrası tampon çıkarılırken acı çekecek miyim?

Burun estetik ameliyatlarında artık silikon tamponlar kullanılmaktadır. Önceki yıllarda kullanılan bez tamponlar burun iç kısmındaki dokulara yapıştığı için çıkartılırken rahatsız edici olmaktaydılar. Günümüzde kullanılan tamponların çıkarılması oldukça basittir ve herhangi bir ağrıya neden olmaz.

Burun estetiği sonrası beslenme nasıl olmalıdır?

Burun estetiği sonrasında özel bir diyete gerek yok. İlk günlerde sulu, ılık, çiğneme gerektirmeyen yumuşak gıdalarla beslenilmesi daha uygundur.

Burun estetiği sonrası kanama olur mu?

Burun ameliyatı sonrasında ilk günlerde hafif sızıntılar olabilir. İlk 2 hafta daha yoğun kanamalar nadiren görülebilir basit tampon uygulaması ile çoğunlukla durdurulabilir. Eğer tüm uygulamalara rağmen aktif bol miktarda kanama devam ediyorsa tekrar uyutularak durdurulması gerekebilir.Bu şekilde kanamalar çok nadir görülür.

Burun estetiği sonrası duş alınabilir mi?

Burun üzerine konulan alçı çıkarıldıktan sonra duş alınabilir. İlk hafta başı geriye atarak temizlik sağlanabilir.

Burun estetiği sonrasında güneşlenmeye ne zaman başlayabilirim ?

Burun estetiği sonrasında ilk 6 hafta direkt güneşin altında kalınması veya solaryuma girilmesi sakıncalıdır. İlk 6 ay enaz 50 faktörlü güneş koruyucu kullanılarak güneşin zararlı etkilerinden korunulmalıdır.

Burun estetiği sonrası spor yapabilir miyim ?

Burun estetiği sonrasında 3 hafta tenis, yüzme gibi ağır sporlar yapmanız sakıncalıdır. Ameliyattan 6 hafta sonra koşma,yürüyüş,pilates yapabilirsiniz. Spor aktiviteleri sırasında burnunuza darbe almamaya dikkat etmelisiniz.

Burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Burun estetiği sonrasında 7-10 iki yastıkla başınız hafif yukarda yatmanız önerilir. Önce açılan kıyafetler giymeniz yararlıdır. İlk 1 hafta günlük aktivitelerde dikkatli olunmalı fazla yorulmamalıdır. Ameliyat sonrası alkol ve sigara tüketilmemelidir.

Burun estetiği sonrasında hangi ilaçları kullanmalıyım?

Doktorunuz antibiyotik,ağrı kesici reçete edecektir, bir de burun ucundaki kabukların yumuşaması için süreceğiniz bir antibiyotikli merhem. Bunları düzenli bir şekilde kullanmanız gereklidir.

Burun estetiği sonrası gözlük kullanımı nasıl olmalıdır?

Burun estetiği sonrasında 4 hafta gözlük kullanımı önerilmez ,daha sonra hafif çerçeveli gözlük kullanılabilir. Lens 5 günden sonra kullanılabilir.

Burun estetiği sonrası nefes alma ne zaman düzelir?

Burun estetiği sonrasında tamponlar çıktığında nefes almanız rahatlar ama tamponların çıkarıldığı alanlarda ödem olduğu için yeniden kapanır ve 3. hafta yavaş yavaş açılmaya başlar. 6.aya kadar burun nemli dokularında kurumaya bağlı olarak ara ara nefes tıkanıklıkları yaşanabilir.

#burunestetiği #kocaeliestetikcerrahi #kocaeliburuncerrahı #burunestetiğikocaeli

ÖNE ÇIKAN 
SON YAZILAR 
Henüz etiket yok.

İNSTAGRAMDAN 

TAKİP EDİN

Op.Dr.Nurgül Altuntaş 

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

 

İzmit Körfez Mah. Ankarakarayolu Cad.

No:125   İZMİT/KOCAELİ

+90 505 799 2998 

bilgi@nurgulaltuntas.com

Kocaeli'de hizmet veren  Op.Dr.Nurgül Altuntaş burun estetiği konusunda hazırladığı  bu site rinoplasti ile ilgili merak edilen konularda bilgi vermek amacıyla tasarlanmıştır. 

© 2015 Tüm hakları saklıdır. by  nurgulaltuntas

MESAJ GÖNDER