BURUN AMELİYATI SONRASINDA MORLUK ve ŞİŞLİK


woman-of-mystery-148526.jpg

"Günümüzde dokulara daha az hasar veren tekniklerin kullanılması ile burun estetiği sonrası morluk ve şişlik daha az görülmektedir"

Burun pekçok farklı özelliğe sahip dokunun birarada bulunduğu bir organdır. Sert burun kemiği,daha

yumuşak ve beslenmesi zor kıkırdak doku, nemli burun içi mukozası, kemik ve mukozadan oluşan konkalar gibi pekçok farklı yapının bir arada bulunduğu bir organdır.

Burun estetiğinde amaç işlevsel ve görsel açıdan bu dokular arasındaki harmoniyi yeniden sağlamak ve bunu en az hasar oluşturacak şekilde yapmaktır.

Özellikle kıkırdaklar ve kemik üzerindeki beslenmeyi sağlayan zarların zedelenmemesi iyileşme döneminin daha rahat geçirilmesini sağlar.

Cerrahi işlem sonrası yumuşak dokulardaki etkilenmeye bağlı olarak şişlik ve morluk olması doğaldır. Ancak dokulara dikkatli müdahale edildiğinde morluk göz altında sınırlı bir bölgede oluşmakta ve birkaç gün içinde kaybolmaktadır. Burun çevresindeki şişlikler ise ortalama 1 ayda tamamen geçmektedir.

Burun estetiği sonrası şişlik ve morluklar için ne yapılır?

Ameliyat günü ve ertesi gün herşey yolunda iken 2-3 gün şişlik ve morlukta artış yaşanabilir. 4.günden sonra ise şişlik ve morluklar azalmaya başlayacaktır. Ameliyat sonrası dönemde baş yukarda olacak şekilde iki yastıkla yarı oturur pozisyonda yatılması ve sağa sola çok dönülmemesi şişliklerin oluşumu azaltır.

İyileşme döneminde yeşil çay gibi bazı bitki çayları ödemlerin rahat atılmasını sağlayabilir. Yine morlukları azaltıcı kremler gerekli olursa kullanılabilir.

İyileşme döneminde bol sıvı alınması ödemlerin hızlı atılması açısından yararlı olabilir. Sigara içen hastalarda bu şikayetlerin daha fazla olduğu iyileşmenin daha geç olduğu görülmektedir. Bu nedenle ameliyat öncesi mutlaka bırakılması önerilir.

Burun estetiği iyi planlanılması ve titiz çalışılması gereken bir ameliyattır. Cerrahi olarak dokulara saygılı tekniklerin kullanılması ameliyat sonrası dönemde de hastanın önerilere uymasıyla iyileşme dönemi oldukça rahat geçer. Ancak tüm bunlara rağmen bazı hastalarda aşırı morluk ve şişlik oluşabileceği unutulmamalıdır.

#burunestetiğikocaeli #kocaeliestetikcerrahi #kocaeliburuncerrahı #kocaeliplastikcerrah #burunameliyatı #burunestetiğisonrası

ÖNE ÇIKAN 
SON YAZILAR 
Henüz etiket yok.

İNSTAGRAMDAN 

TAKİP EDİN

Op.Dr.Nurgül Altuntaş 

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

 

İzmit Körfez Mah. Ankarakarayolu Cad.

No:125   İZMİT/KOCAELİ

+90 505 799 2998 

bilgi@nurgulaltuntas.com

Kocaeli'de hizmet veren  Op.Dr.Nurgül Altuntaş burun estetiği konusunda hazırladığı  bu site rinoplasti ile ilgili merak edilen konularda bilgi vermek amacıyla tasarlanmıştır. 

© 2015 Tüm hakları saklıdır. by  nurgulaltuntas

MESAJ GÖNDER