NEFES ALMA GÜÇLÜĞÜ 

 

 

Burundan kaynaklı nefes alma güçlüklerinin en önemli nedenlerinden biri burnu ikş boşluğa ayıran septum adı verilen yapıdaki eğriliklerdir. Kıkırdak ve kemiklerden oluşan septumun sadece kıkırdak kısmı veya tamamı eğri olabilir ve burun deliklerini kapatarak nefes almayı güçleştirebilir. 

 

Burun estetiği amacıyla başvuran kişilerde burnun iç muayenesinde bu septum eğriliği olup olmadığı mutlaka tespit edilmeli ve buna yönelik düzeltme işlemi ameliyata dahil edilmelidir. 

Burundan nefes alma zorluğu yaşayanlarda bunu dengelemek için hava geçişini dengeleyen konka adı verilen yapılarda zamanla büyüme olduğu gözlenmektedir. Konka dokusu büyüyerek hava yolunu tamamen kapatabilir. 

 

Burundan hava geçişini düzenleyen yapılardan diğeri kapakçık mekanizmalarıdır. Bunlardan dışta olanı burun delikleri tarafından oluşturulurken içte olan septum ve yan burun kıkırdağı tarafından oluşturulur. Burun deliklerindeki sorunlar veya iç nazal kapakçıkta daralma olması bu yapıların işlevini yeterince yapamamasına neden olur ve bu durum nefes alma güçlüğü ile sonuçlanır.

 

Nefes Alma Güçlüğünün Değerlendirilmesi

 

 

Nefes alma sorunu yaşayan kişilerde burnun detaylı incelenmesi ve işlevsel muayenesi sonucunda sorunların neler olduğu ortaya konur. Bazen tek başına septum deviasyonu hava yolunda tıkanma oluşturur bazen de tüm nedenler birarada bulunur. İşlevi bozan tıkanıklıkların daha net değerlendirilmesi için bilgisayarlı tomografi ile görüntüleme gerekebilir.

 

Nefes Alma Güçlüğü Tedavisi 

 

 

Hava yolu tıkanıklıklarına yol açan septum deviasyonu, konka büyümesi, nazal kapakçık yetmezliği sorularına yönelik işlemler burun estetiği ameliyatının bir parçası olarak Estetik Cerrahi hekimleri tarafından uygulanabilir. Septum eğrilikleri septumun ortaya alınarak sabitlenmesi ile düzeltilir. Konka büyümeleri için konkanın kemik parçasının dışa doğru kırılması ve radyofrekans uygulamaları yapılır. Nazal kapakçıklar için burun ucu ve çevresindeki kıkırdaklar desteklenir ve yeniden şekillendiriilir. 

 

Burun Ameliyatı Sonrası Nefes Alma 

 

Burun ameliyatı sonrasında İlk günlerde ödem ve salgılara bağlı burun tıkanıklıkları yaşanabilir. İlerleyen dönemlerde mevsimsel olarak tıkanıklıklar yaşanabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonları yeniden burunda tıkanıklık oluşturabilir. Ancak burun ameliyatı sonrasında nefes alma sorunlarının büyük oranda çözüldüğü görülmektedir. 

Please reload

İNSTAGRAMDAN 

TAKİP EDİN

Op.Dr.Nurgül Altuntaş 

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

 

İzmit Körfez Mah. Ankarakarayolu Cad.

No:125   İZMİT/KOCAELİ

+90 505 799 2998 

bilgi@nurgulaltuntas.com

Kocaeli'de hizmet veren  Op.Dr.Nurgül Altuntaş burun estetiği konusunda hazırladığı  bu site rinoplasti ile ilgili merak edilen konularda bilgi vermek amacıyla tasarlanmıştır. 

© 2015 Tüm hakları saklıdır. by  nurgulaltuntas

MESAJ GÖNDER