BURUN ESTETİĞİ

Burun yüzün en önemli estetik öğesi olduğu için burun ameliyatları çok iyi planlanmalıdır. Burun ameliyatı tıp dilinde rinoplasti olarak adlandırılır. Rinoplasti ameliyatı burun şekil ve işlevinin yeniden düzenlendiği bir ameliyattır. Burun estetiği uygulamadan önce burun işlev ve deformiteleri çok ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmelidir.

 

Burun estetiği uygulanırken burun ucu yükseltilebilir veya düşürülebilir, kemer varsa burun sırtı kemer alınarak şekillendirilir, burun ucu genişletilip daraltılabilir, burun kıkırdaklarında eğriliklet varsa düzeltilebilir, asimetriler düzeltilebilir, nefes yolunu daraltan sorunlar çözülebilir. 

Burun estetiğinde amaç işlevini yerine getirebilen, yüzün diğer öğeleri ile uyumlu doğal görünümlü burunlar elde edebilmektir. Burun estetiğinin başarısı belirleyen en önemli faktörlerden biri kişinin ameliyat öncesi burun yapısıdır. Bu yüzden ameliyat öncesi işlev ve şeklin ayrıntılı ele alınması önemlidir. 

 Burun Estetiği İçin Uygun Adaylar
 

 Burun  Estetiği burun şekil veya işlevinde sorunları olan gelişim çağını tamamlamış kişilere uygulanabilir. 17-18 yaşlardan itibaren uygulanır ancak burnun gelişimini tamamlamış olması yeterli değildir. Kişinin psikososyal gelişimi beden algısı açısından oldukça önemlidir.Gerçekçi olmayan beklentileri olan hayalperest kişiliğe sahip, burun estetiği ile ilgili bilgileri mantıksal olarak değerlendiremeyen kişilere burun estetiği uygulanmamalıdır. Daha ileri yaşlarda yapılması kişi memnuniyeti açısından yararlı olabilmektedir. 

 
Burunla İlgili Şikayetler
 

Burun estetiği talebi ile Estetik Cerrahi Kliniğine başvuran kişiler en çok burun şeklinden şikayetçidir. Diğer en önemli başvuru sebebi ise nefes alma güçlükleridir. Burun şekli ile ilgili sıklıkla burnun kemerli olması, burun ucu düşüklüğü, burunda eğrilik,burun ucu bozukluklarından şikayet edilmektedir. Nefes alma bozukluğu olarak geceleri ağız açık uyuma, uzun uyku durumuna rağmen dinlenememe gibi yakınmalar görülebilmektedir. Bazı kişilerin havayolu tıkanıklığı olmasına rağmen bunu farketmediği alışılagelmiş nefes alma paternini normal olarak algıladığı vakalara rastlanabilmektedir.

 
Burun Ameliyatı Öncesi Değerlendirme
 

Burun ameliyatı öncesi muayenede burun derisi, kıkırdak yapısı, kemik yapısı, asimetriler, eğrilikler, burun ucunun şekil ve pozisyonu değerlendirilir. Burnun iç muayenesi yapılırken burun kıkırdak ve kemik yapılarında nefes almayı olumsuz etkileyecek eğrilikler olup olmadığı, konka adı verilen kemik ve mukozadan oluşan yapıların durumu kontrol edilir. Burun estetiği öncesinde gerekirse paranazal tomografi çektirilir. Ameliyata engel bir durumun olup olmadığını kontrol etmek için gerekli tetkikler yapılır ve anestezi doktoru konsultasyonu yapılır. Burun şeklinin değerlendirilmesi ve ameliyat planlaması için fotoğraf çekimi yapılır. Burun ameliyatı ile ilgili onam formu okutulur ve imzalatılır. 

 
Burun Ameliyatı Öncesi Tasarım
 

Burun  estetiği öncesinde en önemli aşamalardan biri burun fotoğrafları üzerinde yapılan tasarımlardır. Burun şeklini belirlemek için kişinin yüzünü oluşturan tüm öğeler birlikte değerlendirilmelidir. Önemli olan alın, göz,dudak, çene yapısına uyumlu görünen doğal burun şeklini yakalayabilmektir. Ameliyat sonrası burun şeklinin en önemli belirleyecisi kişinin ameliyat önceki burun yapısı ve yüzün genel yapısıdır. Bu yüzden kişiye özel tasarım çok önemlidir. Ancak bu tasarımın fotoğraf üzerinde yapıldığı ve nihai şeklin mutlaka bu şekilde olacağının garantisi yoktur. Tasarımlar Estetik Cerrahların ameliyat planını belirlemesine yardımcı olan bir araçtır. Bilgisayar üzerinde yapılan tasarımlar hastalara ön fikir olması açısından gösterilebilir ancak burnun dinamik bir yapı olduğu, organizmanın sabit bir fotoğraf olmadığı unutulamamlıdır. 

 

Burundan Nefes Alma Güçlüğü 
 

Burun içinde burnu ikiye ayıran septum adı verilen kıkırdak vardır. Septum eğrilikleri (septal deviasyon) hava yolunu tıkayan en önemli nedenlerden biridir. Sadece kıkırdak eğrilikleri olabileceği gibi kemikle birlikte görülen eğrilikler de mevcuttur. Eğrilik dolaysıyla dirençle karşilaşan hava geçişini düzenlemek için konka adı verilen yapılarda büyüme olabilir bu durum  nefes almayı daha da güçleştirebilir. Burunda bulunan bazı kapakçık mekanizmalarındaki bozukluklar da nefes almayı engelleyebilir. 

 

Burun Ameliyatı 
 

Burun Ameliyatı tam teşekküllü bir hastanede ameliyathane ortamında genel anestezi altında gerçekleştirlmesi gereken bir ameliyattır. Burun estetiği yapılacak işlemlere göre değişmekle birlikte 2-3 saat sürmektedir. Genel olarak kemik ve kıkırdakların şekillendirilmesini,hava yolu problemlerinin giderilmesi içeren işlemler uygulanır. Burun ucuna ve içine kesi yapılarak açık rinoplasti şeklinde veya sadece burun ucundan yapılan kesilerle kapalı rinoplasti şeklinde uygulanabilir. Açık ya da kapalı rinoplasti uygulanmasında herhangi bir kural yoktur. Cerrah alışık olduğu,elinin yatkın olduğu yöntemi uygulayabilir. Burun ameliyatında burun dokularına çok hassas davranılması ameliyat sonrası dönemin rahat geçirilmesi ve sonucun daha kalıcı olması açısından önemlidir. 

Son yıllarda Türk plastik cerrahlar tarafından geliştirilen zar altı teknik ile morluk ve şişliiğin daha az olduğu, burun damarsal yapılarının daha az etkilendiği gözlenmiştir. Zar altı çalışılması burunda oluşan travmayı azaltarak iyileşme süresini de kısaltmaktadır. 

Burun ameliyatı sonunda burun içine hava geçişine izin veren silikon nazal tamponlar ve burun sırtına kemik stabilizasyonu için plastik bir atel yerleştirilir.

 
Burun Estetik Ameliyatı Sonrası 
 

Burun estetiği sonrasında genel olarak bir gün hastanede kalınır. Burunda şişlik, göz çevresinde hafif morluklar olabilir. Ağrı kesiciler ile giderilebilen ağrılar görülebilir. Burun ucundan sızıntı şeklinde kanama olabilir. Burun ameliyatı sonrası hastalarımıza karşılabilecek sorunlar ve çözümleri ile ilgili bakım formu verilir. 1. haftadaki kontrolünüzde burun sırtındaki atel alınarak gerekirse buruna basit bantlar konulur. Burun şeklinin en az 6 ayda nihai durumunu alacağı unutulmamalıdır. 

 

Burun Estetiği İle İlgili Sık Sorulan Sorular
Please reload

İNSTAGRAMDAN 

TAKİP EDİN

Op.Dr.Nurgül Altuntaş 

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

 

İzmit Körfez Mah. Ankarakarayolu Cad.

No:125   İZMİT/KOCAELİ

+90 505 799 2998 

bilgi@nurgulaltuntas.com

Kocaeli'de hizmet veren  Op.Dr.Nurgül Altuntaş burun estetiği konusunda hazırladığı  bu site rinoplasti ile ilgili merak edilen konularda bilgi vermek amacıyla tasarlanmıştır. 

© 2015 Tüm hakları saklıdır. by  nurgulaltuntas

MESAJ GÖNDER