Ameliyat Sonrası Dönem 

Burun Estetiği yaptırmayı düşünen insanlar için en çok merak edilen dönem elbetteki ameliyat sonrası dönemdir. Ameliyat sonrası dönemde neler yaşanacağı ve burun şeklinin nasıl olacağı, insanlardan nasıl tepkiler alınacağı en çok merak edilen konulardır.

 

Burun Ameliyatı sonrasında burun üzerinde hafif bir plastik atel ve burun içinde tamponlarla ameliyattan çıkarsınız.  

Burun Estetiği sonrası ağrı 
 

Burun estetiği sonrasında ilk gece belirgin olan hafif ağrılar görülebilir. Basit ağrı kesiciler ile bu durum giderilebilir. Genel anestezi uygulandığı için bazen boğazdan akciğer itilen tüp boğazı tahriş edebilir. Bazen boğazda rahatsızlık hissi olabilir. Burun çevresindeki ağrılar birkaç gün içinde kaybolur. 

 

Burun Estetiği sonrası şişlik ve morluk 
 

Burun estetiği sonrasında göz çevresinde şişlikve morluk görülebilir. 3.güne kadar artış gözlense de 3.günden ititbaren şişlik ve morluk azalmaya başlar ve 1.haftada morluklar tamamen kaybolur. Şişlikler daha yavaş geçer yaklaşık 6 - 12 ayda şişlikler tamamen kaybolur.

 

Burun Estetiği sonrası kanama  
 

Burun estetiği sonrasında hafif kanamalar görülebilir. Bu kanamalar birkaç gün devam edebilir. Ancak birden başlayan aşırı , kırmızı renkli kanama akut bir kanamanın belirtisidir. Bu oldukça nadir görülen bir durumdur. 

 

Burun Estetiği sonrası beslenme 
 

Burun estetiği sonrasında ilk günlerde fazla çiğnemeyi gerektirmeyecek sulu yumuşak gıdalarla beslenmeniz tavsiye edilir. Rahatsızlık duymadığınız sürece herhangi bir yiyecek kısıtlaması yoktur. 

 

Burun Estetiği sonrası spor

 

Burun estetiği sonrasında 1.5 ay ağır aktivite ve spordan uzak durulmalıdır. Yüzme ,tenis, basketbol gibi sporlar 3.aydan itibaren yapılabilir. Spor yaparken burun bölgesine travma almamaya dikkat edilmelidir. Mümkün oldukça iyileşme döneminde dinlenilmelidir. 

 

Diğer Öneriler

 

Burun estetiği sonrasında güneşten uzak durulmalı, güneşin dik olduğu saatlerde dışarı çıkılmamalı, şapka ve güneş koruyucu kullanılmalıdır. 

 

Burun estetiği sonrasında yumuşak bir fırça ile dişlerinizi temizleyebilrsiniz. Burun bantları genel olarak etkilenmez ancak başın geriye atılarak duş alınması daha yararlıdır. Önden düğmeli kıyafetler giyilmesi daha yararlıdır.

 

Görme bozukluğu olan hastalarda 2-3.günden itibaren lens takılabiilir. Ancak gözlük buruna baskı yapabileceği için en az 2 ay kullanılmamalıdır. 

 

Burun estetiği sonrası doktorunuzun yazdığı ilaçları düzenli şekilde kullanın. Burun bantları ve alçı 7. gün alınmaktadır. Gerekirse yerine yine bantla pansuman yapılmaktadır. Burun ameliyatı sonrasında çok fazla sümkürmeyiniz.Burun ucunu ve çevresini silebilirsiniz. 

 

Genel olarak 7.gün işe dönülebilir bazen bu süre hastanın isteğine göre uzatılabilir. 

 

Burun estetiği sonrası burun temizliği nazikçe yapılabilir.Okyanus suyu ile burun içi temizliği yapılabilir. Doktorunuza danışmadan burun temizliği için birşey kullanmayınız. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İNSTAGRAMDAN 

TAKİP EDİN

Op.Dr.Nurgül Altuntaş 

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

 

İzmit Körfez Mah. Ankarakarayolu Cad.

No:125   İZMİT/KOCAELİ

+90 505 799 2998 

bilgi@nurgulaltuntas.com

Kocaeli'de hizmet veren  Op.Dr.Nurgül Altuntaş burun estetiği konusunda hazırladığı  bu site rinoplasti ile ilgili merak edilen konularda bilgi vermek amacıyla tasarlanmıştır. 

© 2015 Tüm hakları saklıdır. by  nurgulaltuntas

MESAJ GÖNDER